Kodit.io on suomalaisen Homerun Technologies Oy:n tuottama tekoälyä hyödyntävä palvelu, jonka tehtävä on nopeuttaa ja helpottaa asuntokauppaa poistamalla yleisimpiä omistusasunnon vaihtoon liittyviä ongelmia.

Yrityksen perustajat Kalle ja Martti ovat pitkän linjan yrittäjiä ja kiinteistöliiketoiminnan ammattilaisia sekä tehneet paljon yhteistyötä myös aikaisemmin. Kodit.io:n idea sai alkunsa, kun Kalle oli vaihtamassa perheelleen isompaa asuntoa ja huomasi kuinka hankala ja aikaa vievä prosessi on jopa ammattilaiselle. Syntyi ajatus palvelusta, joka yksinkertaisesti poistaa asunnon vaihtoon normaalisti liittyvät aikaa rahaa vievät vaiheet.

Käytyään ideaa läpi tekoälyn tohtorin ja kokeneen ohjelmoijan Nicon kanssa oli selvää, että palvelu on toteutettavissa. Tekoälyn ja automaation hyödyntäminen mahdollistavat toimintamallin, jossa asuntoja ostetaan markkinahintaan ja siitä huolimatta myydään muuttovalmiina ja remontoituina kannattavasti eteenpäin.

Tiimimme koostuu kokeneista kiinteistöalan, ohjelmistokehityksen, data analytiikan, digitaalisen liiketoiminnan ja markkinoinnin osaajista. Tavoitteemme on luoda maailman paras asunnonvaihtokokemus muuttamalla merkittävästi tapaa, jolla asuntoja myydään ja ostetaan.

Tiimi

Kalle Salmi, KTM

Kalle Salmi, KTM

CEO
kalle@kodit.io
+358 50 5735229
www.linkedin.com/in/kallesalmi
Martti Suomela, DI, KTK, LKV

Martti Suomela, DI, KTK, LKV

Head of Real Estate
martti@kodit.io
+358 50 5210225
www.linkedin.com/in/suomela
Tero Tiainen, YTM

Tero Tiainen, YTM

CMO
tero@kodit.io
+358 40 5732223
www.linkedin.com/in/teroonetiainen
Nico Rotstein, PhD (AI, CS)

Nico Rotstein, PhD (AI, CS)

CTO
nico@kodit.io
+358 40 6670705
www.linkedin.com/in/nicorotstein
Eugene Girshov, MSc (CS)

Eugene Girshov, MSc (CS)

Head of Data Engineering
eugene@kodit.io
www.linkedin.com/in/egirshov
Yasmin Forbes

Yasmin Forbes

Real Estate Specialist
yasmin@kodit.io
+358 40 1285138
www.linkedin.com/in/yasmin-forbes-589a6354/
Toni Leskinen

Toni Leskinen

Real Estate Specialist
toni@kodit.io
+358 40 1285108
www.linkedin.com/in/toni-leskinen-480343b3/

Thandia Pomar Zurita

Director of Business Development
thandia@kodit.io
+358 45 6057720
www.linkedin.com/in/m-thandia-pomar-zurita-56a7981/

Shreya Kumar

UX Designer
shreya@kodit.io
www.linkedin.com/in/shreyakumar17/

Avoimet työpaikat

Kodit.io yhteistyökumppanit